בדיקות שיער על שום מה

בדיקות שיער

בדיקה או אנליזה של השיער מודדת את רמות המינרלים והמתכות הכבדות הנמצאים בדגימה הנבדקת. הנתונים המתקבלים מצביעים על רמות המינרלים והמתכות הכבדות בגופו של בעל השיער ומאפשרים להעריך חוסר איזון מינרלי או רעילות על ידי מתכות כבדות ככספית, עופרת, קדמיום ועוד.

אמצעי איבחוני זה מאפשר לזהות את הגורם למיגוון רחב של בעיות בריאות, הפרעות נוירולוגיות, מחלות כרוניות ולשמש כלי ברפואה מונעת או גורם תומך לבחירת טיפול הולם למחלות קשות.

במחקרים השוואתיים נמצאו הבדלים משמעותיים בהרכב השיער בדגימות שנלקחו מראשם של אנשים בריאים ודגימות שיער של אנשים הלוקים באוטיזם, טרשת נפוצה, ילדים עם הפרעות למידה, אנשים הסובלים מחוסרים תזונתיים וכאלה הניזונים בתזונה דלת חלבונים, אנשים הסובלים מבעיות זיכרון או הפרעות התנהגות ואפילו חולים במחלות הסרטן.

במחקר מקדמי שפורסם כבר ב-1986 נמצא כי בשיערם של ילדים היפראקטיביים הובחנו חוסרים משמעותיים של אבץ ורמות חריגות של עופרת (מתכת רעילה). בדגימות שיער של בוגרים סניליים ודימנטיים נמאו רמות גבוהות של אלומיניום.

בבדיקות אנליזה של שיער שנערכו בחולי טרשת נפוצה נמצאו אצל כל החולים ריכוזים חרידים של מינרלים כנחושת, מנגן, גופרית, סלניום וונדיום ועופרת, בהשוואה לריכוזים שנמצאו בדגימות קבוצה מקבילה של נבדקים בריאים.

מחקרים נוספים בחנו השוואתית דגימות שיער של אוטטיסטים, ילדים הסובלים מחוסרים תזונתיים והסובלים מהפרעות התנהגות אלימות ביחס לאועלוסיות בריאות ומצאו הבדלים משמעותיים של רמות המינרלים ו/או מתכות כבדות.

בדיקות השיער נעשות במעבדות מתמחות באירופה ובארה”ב. בנוסף לתרומה האיבחונית יש להן יתרון רב בהיותן בלתי פולשניות, קלות ליישום וניתנות לביצוע ללא סבל או טראומה גם בילדים.

לאחר קבלתן של תוצאות בדיקות שיער יש להתאים תזונה, תוספים וצמחי מרפא לאיזון האורגניזם בהתאם לממצאי האנליזה.