אוכלוסיית חיידקי המעיים, המעיים והמוח – מה הקשר?

לתפקוד הבריא של מערכת עיכול יש קשר ישיר לשיפור תפקודם של ילדים שסובלים מהפרעות קשב ואפילו על ילדים שאובחנו עם ליקויים אורגניים של מערכת העצבים (אוטיזם, הפרעות קשב, היפראקטיביות). בריאות המעיים משפיע גם על הפרעות רגשיות (דיכאון, שינויים במצב הרוח, חרדה,הפרעות שינה, קשיי ריכוז) במבוגרים וכן על מצבים של עייפות, כאבים שונים ובהם כאבי ראש כרוניים, הפרעות שינה, דלקות מיפרקים, קשיי ריכוז ומה לא…
הנושא הזה “מזנב” מזה שנים בשולי המחקר. מטפלים וגם אותם רופאים שמרשים לעצמם לחרוג קצת מהמסגרת המקובלת ולנסות את הכיוון התזונתי, את ההתבוננות ביחסי הגומלין שבין מערכת העיכול לתיפקודים השונים, מציעים למטופליהם את הדרך הזו.

כבר לפני שני שנים רבות הובן הקשר שבין חוסנה של אוכלוסיית המעיים הידידותית (חיידקי תסיסה ידידותיים במעייים) ומצבו הבריאותי של האדם (בעיקר: הפרעות קשב, מתח, עצבנות, חרדה, הפרעות שינה, כאבי ראש, כאבי מפרקים ואפילו אוטיזם).
היום ברור לנו לחלוטין שאוכלוסייה בריאה ועשירה של חיידקים חיוביים אלה מהווה את קו ההגנה החיסוני הראשון של הגוף. אנחנו יודעים גם שחיידקי המעיים אלה הינם יצרנים של ויטמינים מקבוצת B ובמיוחד B12 קבוצת ויטמינים זו חיונית לתפקודים השונים ובעיקר מהווה גורם משפעל לאנזימים – הזרזים של תגובות כימיות שחיוניות לקיום, בין השאר לתפקוד מערכת העצבים, לייצור חלבונים, לעיכול פחמימות, לעביודן של חומצות שומן ועוד.

התזונה המערבית המתועשת ועתירת פחמימות פשוטות גורמת לפגיעה מתמשכת באוכלוסיית החיידקים הידידותיים ואף בסיבים שמהווים עבורם קרקע מזון והשתרשות על דופנות המעי. כתוצאה, הדפנות הבררניות באופיין מאפשרות לחלקיקים זעירים זל מזון שלא עברו תהליך פירוק מלא במערכת העיכול לחדור לזרם הדם. חלקיקים זעירים אלה מזוהים על ידי הגוף כגורם שתוקף אותו והגוף מגיב בתגובות חיזסוניות כמו אלרגיה או בהתפתחות של דלקות מקומיות, בתגובות לרגישות מזון כמו עייפות, כאבי ראש או כאבים שונים אחרים, בעצבנות, קשיי ריכוז, הפרעות קשב ותגובות אחרות – כל גוף על פי מבנהו ורגישויותיו היחודיות לו.

אז אם אתם הורים לילדים שסובלים מתסמונות שקיים בהן רקע עצבי (כמו הספקטרום האוטוסיסטי, אוטיזם, היפראקטיביות) – שינוי תזונתי הוא צעד ראשון לשיקום מערכת העיכול ולשיפור התוצאות של ילדיכם.

אם אתם מבוגרים שמרגישים שחוקים, עייפים, עצבניים, לא מרוכזים – נכון הדבר גם לגביכם.

כאמור, השינוי התזונתי הוא צעד ראשון ובצידו אנחנו מתאימים תהליך שלם בדרך שליקום מערכת העיכול ומערכות הגוף השונות.

 

לרכישת מוצרים פרוביוטים בהנחה מיוחדת ללקוחותי לחצו כאן