עולם הויטמינים

עייפות, קשיים בריכוז ובזיכרון ואפילו נשירת שיער?

7504533_sיתכן שאתם סובלים מחוסר בויטמין B12

אחד או יותר מהתסמינים הבולטים הבאים עלול להצביע על חוסר ב-B12:

עייפות, כאב ראש או תחושה של ריקנות בראש.
תחושת נימול והרדמות של הגפיים
דופק מהיר, נשימה שטחית ומהירה
חיוורון
לשון אדמדמה וחלקה, תחושת צריבה בלשון
דימום מהחניכיים ו/או נטייה לדמם בקלות וריבוי המטומות – “סימנים כחולים”
תחושת אי נוחות בקיבה
ירידה במשקל
שילשול או עצירות

כל אחת מהתופעות הללו מחייבת פנייה לאבחון וטיפול רפואי!!!

B12 הינו ויטמין חיוני לייצור תאי דם אדומים אך גם לתפקוד מערכת העצבים, תפקוד תקין של תאי החיפוי מערכת העיכול ותפקודים חיוניים נוספים.
B12 נמצא בשפע במזונות מהחי כמו בשר, כבד, ביצים ופירות ים. מכאן שאנשים שתזונתם דלה במזונות מן החי כמו צמחונים וטבעונים עלולים להגיע למצב של חוסר ב-B12.

מנגנון הספיגה שלו במערכת העיכול שלנו תלוי בתקינותם של מספר גורמים: תפקוד הקיבה שמפרישה “גורם פנימי” – Intristic factor – המשמש כ”משאית” שמוליכה את B12 ליעד הספיגה שלו במעי. מכאן שאם רמת החומציות בקיבה או חיפוי הקיבה אינם מתפקדים כראוי יחסר לא יהיה די ייצור של גורם זה לא תהיה ספיגה מספקת של B12.

B12 נספג באזור של המעי הדק הקרוי איליאום, מכאן שאם תפקודו של אותו אזור במעי אינו אופטימלי בשל התערבות כירורגית (כגון ניתוח בריאטרי) או ירידה בתפקוד מערכת העיכול מכל סיבה שהיא, תיפגע ספיגתו של B12.

כאשר אתם מקבלים תוצאות של בדיקות דם ורמת ה-B12 נמצאת בחלק התחתון של הנורמה מומלץ וכדאי להתחיל להעשיר את התזונה או לצרוך תוסף שנספג מתחת ללשון (בכך עוקף את התהליך המורכב של ספיגה דרך מערכת העיכול). רמות B12 סבירות תהיינה אלה שמופיעות בחציון העליון של הטווח.

סובלים מחוסר ויטמינים?

הנכם מוזמנים ליצור איתי קשר טלפונית: 03-9217515

ניתן גם להזמין ישירות באינטרנט באתר וי-קר (יש גם הנחה מיוחדת ללקוחותי)

 

שלכם,

עמרית